Prasa

 

Liczby i dane


Profil firmy

Największa firma Ameryki Łacińskiej w branży odlewniczej, Tupy została założona w 1938 r. w mieście Joinville w stanie Santa Catarina w południowej Brazylii. Jest to otwarta spółka kapitałowa kontrolowana przez dwóch udziałowców: BNDESPAR – Banco Nacional de Desenvolvimento Econômico e Social Participações S.A. i PREVI – fundusz świadczeń pracowniczych Banco do Brasil. W 2010 r. osiągnęła przychód netto 1,871 miliona R$ i zysk netto 154,4 miliona R$.

Tupy projektuje i produkuje komponenty dla branży automotive – kadłuby silników i głowice; hamulce, układy transmisyjne i układy sterowania, osie oraz części do zawieszenia, stosowane w ciężarówkach, autobusach, maszynach rolniczych i budowlanych, samochodach osobowych, a także urządzeniach wodnych i przemysłowych itp. Portfolio produktów zawiera także elementy z żelaza ciągliwego stosowane ogólnie w przemyśle, a zwłaszcza w branżach budowlanej, paliwowej, sanitarnej i systemach nawadniających; śrut stalowy do czyszczenia powierzchni i cięcia marmuru i granity; trwałe formy do różnych zastosowań przemysłowych.

Tupy uzyskała certyfikaty wg norm ISO 9001, ISO/TS 16949 i ISO 140001. Posiada dwa zakłady produkcyjne: jeden w Joinville (moc produkcyjna: 400 000 ton rocznie) i drugi w Mauá w aglomeracji São Paulo w południowo-wschodniej Brazylii (moc produkcyjna: 100 000 ton rocznie).

Obecnie firma zatrudnia 9 000 osób: 7 700 w Joinville i 1 300 w Mauá. Sprzedażą produktów i obsługą klientów zajmują się biura w mieście São Paulo, w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Niemczech, Włoszech, Anglii i Japonii. TUPY ma także przedstawicieli handlowych w Chinach.

Najważniejsi klienci TUPY na międzynarodowym rynku motoryzacyjnym to Cummins, Ford, Mercedes-Benz, Perkins, Audi, Iveco, MAN, John Deere, Komatsu, Kubota and Peugeot. W Brazylii firma jest także liderem rynku części do rurociągów z żelaza ciągliwego.